Ostrzeżenie

 * AKTUALNA SYTUACJA: bez opadów ** Wtorek termicznie: zimno ** Ciśnienie atm.: stabilne ** Warunki biometeo: obojętne ** W nocy z wt/śr przewaga pochmurnego nieba z lokalnymi rozpogodzeniami i kilkustopniowy mróz ** Zapraszam do odsłuchania prognozy (poniżej tabeli) *


Prognoza pogodyPrognoza pogody

160160

160160

160160

aplikacja mobilnaaplikacja mobilna

Prognoza pogody

Data Pogoda T min [°C] T max [°C] Opady [mm] Rodzaj zjawiska Ciśnienie [hPa] Kierunek wiatru Prędkość wiatru
Wtorek
07.12
- -3 - - 1010 Słaby
Środa
08.12
-7 -5 ÷ -4 - - 1007 Umiarkowany / Dość silny
Czwartek
09.12
-5 ÷ -4 -2 ÷ -1 2 ÷ 4 Śnieg / Śnieg z deszczem - okresami zwłaszcza pod koniec dnia i w nocy z czw/pt 1002 Umiarkowany / Dość silny
Piątek
10.12
-4 ÷ -3 0 - - 999 Słaby
Sobota
11.12
-4 -2 ÷ -1 - - 1007 Słaby / Umiarkowany
Niedziela
12.12
-3 0 - - 1015 Umiarkowany / Słaby
Poniedziałek
13.12
-4 ÷ -2 -1 - - 1019 Umiarkowany / Słaby
Wtorek
14.12
-5 -2 ÷ -1 - - 1007 Słaby

© Cytowanie prognozy pogody w mediach i dokumentach wymaga zgody autora (rafmasz@interia.pl) i podania źródła: Rafał Maszewski - pogodawtoruniu.pl 

Bieżący komentarz

Prognoza pogody na wtorek i noc z wtorku na środę - we wtorek przeważać będą chmury, chociaż czasami jest szansa na przebłyski słońca (zachmurzenie duże) - opadów nie musimy się obawiać. W ciągu dnia utrzyma się słaby mróz na poziomie około -3 st. (odczujemy zimno). Południowo wschodni wiatr będzie na ogół słaby. Ciśnienie atmosferyczne będzie stabilne, a warunki biometeorologiczne obojętne. 

W nocy z wtorku na środę przewaga chmur i pojawi się mróz do -7; -6 st. (spadek temperatury bardzo mocno zależy od ilości trudnych do prognozowania rozpogodzeń).

Zapraszam również do odsłuchania prognozy - przycisk "posłuchaj" znajdujący się pod tabelą.

Rafał Maszewski

(aktualizacja: 07.12.2021 r. godz. 5:25)

Gniewkowo skąpane w śniegu... Pokrywa śnieżna nie jest imponująca, to jednak można poczuć nastrój zbliżających się Świąt. Opady śniegu powinny stopniowo ustępować. Autorka zdjęć: Paulina Straszyńska Opublikowano: 5.12.2021 r.

Aktualnie na rzekach w Polsce dominuje stan wody średniej (kolor niebieski na mapie) oraz w znacznie mniejszym stopniu stan wody niskiej (kolor czarny).
W Toruniu występują i będą występować znaczne wahania stanu wody (linia niebieska i zielona na wykresie) na pograniczu strefy wody średniej i niskiej, spowodowane pracą hydroelektrowni we Włocławku. Temperatura wody wynosi obecnie około 4 st. Opublikowano: 3.12.2021 r.
Źródło: Monitor.imgw.pl
Tegoroczny listopad był w Polsce cieplejszy od normy z lat 1991-2010 o ponad 1 st. Największe odchylenie temperatury od normy było na Wybrzeżu i Pomorzu, a najmniejsze na południu. Z kolei rok 2021 aktualnie jest rokiem normalnym pod względem termicznym i prawdopodobnie nie zajdą już w tym przypadku większe zmiany. W Toruniu również listopad był o ponad 1 st. cieplejszy od normy termicznej, a rok 2021 jest normalny termicznie.
Opublikowano: 03.12.2021 r.
Źródło map: meteomodel.pl; IMGW-PIB

W nocy z czwartku na piątek w Bieszczadach pojawiła się śnieżna zima...

 

Źródło zdjęć: Centrum Promocji Leśnictwa w Muczem; Opublikowano: 03.12.2021 r.

Najsilniejsze porywy wiatru za nami - poza szczytami górskimi największą prędkość wiatru zmierzono na północy Polski (>80-90 km/h). W Toruniu powiało z prędkością 72 km/h (IMGW- Stacja meteorologiczna Toruń-Wrzosy). W sąsiedniej Bydgoszczy pomiar wskazał 80 km/h. Opublikowano: 02.12.2021 r.
Źródło tabeli: www.weatheronline.pl
Ostatnie kilknaście godzin to niecodzienny przebieg temperatury powietrza, która najwyższa była w nocy ze środy na czwartek (około 7 st.). Jest to efekt przemieszczania się cieplejszego powietrza za frontem ciepłym (wycinek ciepły niżu), które przypadło na godziny nocne.
W czwartek ten sam niż przesuwając się na wschód przez "plecy" kieruje już coraz zimniejsze powietrze i stąd powolny spadek temperatury.
Źródło wykresu: Obserwatorium Meteorologiczne Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMK w Toruniu (pogoda.umk.pl)

Dawno nie było grudnia, który tak obficie sypałby prezentami prosto z nieba ; ) Już od początku miesiąca trzy jasne planety gromadzą się wieczorami w pd-zach. ćwiartce firmamentu. Na Mikołajki szykuje się show, jakiego dawno nie oglądaliśmy... Do wspomnianych planet dołącza bowiem "młody" Księżyc. A jak będziemy grzeczni, to być może doczekamy się prezentu w postaci świątecznej gwiazdy z warkoczem! Kometa C/2021 A1 Leonard szykuje się do spektaklu już w pierwszej połowie grudnia. Szczegóły przynosi nasz filmowy kalendarz astronomiczny. Zapraszamy! Opublikowano: 2.12.2021 r.

Ostrzeżenie przed silnym wiatrem!
Zwłaszcza pod koniec nocy ze środy na czwartek i w czwartek od rana do wczesnych godzin popołudniowych prognozowane są silne porywy południowo zachodniego/zachodniego wiatru - lokalnie o prędkości nieco ponad 75 km/h (możliwe złamane gałęzie i drobne szkody). W czwartek od późnego popołudnia wiatr będzie się uspokajał.
Wietrzną pogodę przyniesie niż atmosferyczny Daniel (T), który w najbliższych kilkunastu godzinach będzie się przemieszczał nad południowym Bałtykiem. W jego centrum ciśnienie spadnie do około 970 hPa - duża róznica pozioma ciśnienia atmosferycznego na niewielkim obszarze spowoduje gwałtowny poziomy ruch powietrza, czyli wiatr.
Źródło mapy: www.met.fu-berlin.de
Niż atmosferyczny z centrum nad Danią (T) będzie do Polski kierował z południowego zachodu cieplejszą masę powietrza, która będzie podążać za ciepłym frontem atmosferycznym (czerwona linia z brzuszkami) - front znajdzie się w środę nad naszym krajem, przynosząc śnieg przechodzący w deszcz. Jednak już w czwartek to powietrza będzie wypierane przez coraz zimniejsze znad północnej Europy.
Uwaga! Wspomniany niż przemieszczając się nad południową część Morza Bałtyckiego przyczyni się do sztormu i zwłaszcza w północnych województwach silnych porywów wiatru (zwłaszcza nocą ze środy na czwartek i początkowo w czwartek) - na Wybrzeżu porywy do 100 km/h.
W Toruniu pod koniec nocy ze środy na czwartek i początkowo w czwartek porywy wiatru do 70-75 km/h. Napływ ciepłego powietrza przypadnie w naszym mieście na noc ze środy na czwartek (5-6 st.). Opublikowano: 30.11.2021 r.
Źródło zmodyfikowanej przez autora mapy: www.met.fu-berlin.de

Pages

No front page content has been created yet.