Ostrzeżenie

* Noc z czw/pt będzie pochmurna z możliwością słabych opadów śniegu/mżawki i temperaturą na poziomie 0 st. ** Piątek odczucie termiczne: wyraźny chłód ** Ciśnienie atmosferyczne: niewielkie wahania ** Warunki biometeorologiczne: obojętne/niekorzystne *


Prognoza pogodyPrognoza pogody

160160

160160

160160

aplikacja mobilnaaplikacja mobilna

O pogodzie na najbliższy tydzień - w nocy i rano mróz, a w dzień na "plusie", ale z biegiem tygodnia temperatura będzie coraz wyższa - do prawdziwej wiosny niestety jeszcze bardzo daleko...

W najbliższym tygodniu napłyną nieco łagodniejsze masy powietrza, które odczujemy zwłaszcza popołudniami, kiedy to temperatura będzie coraz wyraźniej dodatnia. Około soboty i niedzieli może nawet przekroczyć 7-8 stopni. Niestety nie będzie to zapowiedź wiosny, ponieważ jeszcze pod koniec marca i być może na początku kwietnia ponownie poczujemy bardzo zimne powietrze...

Chmury będą się przeplatać ze słońcem, a we wtorek, czwartek i piątek nie wykluczony jest sporadycznie słaby śnieg lub deszcz ze śniegiem.

W Europie w dalszym ciągu przeważać będzie temperatura powietrza znacznie poniżej normy dla obecnej pory roku (odcienie niebieskiego). Również w Polsce zwłaszcza południowo-wschodniej utrzyma się anomalia ujemna temperatury. 

Źródło mapy anomalii temperatury powietrza w dniach 18-26 marca 2018 r.: wxmaps org

Tygodniowa prognoza pogody - złe wieści dla sympatyków wiosny...

Na początku tygodnia pozostaniemy w dość ciepłych masach powietrza i najcieplejszym dniem tygodnia będzie poniedziałek (maksymalnie około 12 stopni). Niestety przedsmak wiosny nie potrwa długo, ponieważ już w środę/czwartek zacznie napływać znacznie chłodniejsza masa powietrza i temperatura obniży się do około 5 stopni, a od soboty w ciągu dnia nie zobaczymy więcej niż 0 stopni!
Noce również będą coraz zimniejsze i w drugiej połowie tygodnia powrócą przymrozki, a około soboty i niedzieli wyraźny kilkustopniowy mróz.

Do środy sporadycznie może popadać deszcz, a w środę pod koniec dnia śnieg z deszczem - w kolejnych dniach opady powinny nas omijać.

Istnieje spore ryzyko,że cała trzecia dekada marca będzie okresami zdecydowanie bardziej zimowa niż wiosenna...

Komunikat dla alergików

Coraz wyższa temperatura powietrza sprawia, że w powietrzu obecne są w coraz większym stężeniu pyłki Olszy i Leszczyny, które mogą się już przyczyniać do objawów alergicznych.

Autor zdjęcia: Jan P. Ciecinski

Zjawiska lodowe na Wiśle

Na poniższych zdjęciach wykonanych w dniu dzisiejszym (niedziela) widoczna jest Wisła w Toruniu i zjawiska lodowe na niej. Pojawił się lód brzegowy i śryż* (nie mylić z krą). 
Na odcinku toruńskim Wisły mamy stan wody niskiej (nieco ponad 200 cm). Temperatura wody wynosi 0,2 stopnia.

* Śryż (lód prądowy) - drobne i często nieregularne bryłki lub kryształki lodu zawieszone w przechłodzonej wodzie rzeki (widoczny również w postaci okrągłych krążków śryżowych) lub jeziora. Powstaje w czasie zamarzania, natomiast kra płynie w wyniku rozpadu pokrywy lodowej i ma "kanciaste" brzegi.

 

 

Autor zdjęcia: Andrzej Maszewski

O pogodzie na najbliższy tydzień - temperatura powietrza wróci do marcowej normy i pojawi się nieco więcej opadów.

W najbliższym tygodniu napłyną łagodniejsze masy powietrza, a mroźne arktyczne na szczęście już pożegnamy - najcieplej będzie na południu (poczujemy przedwiośnie), a najchłodniej na północy, gdzie może nawet spaść śnieg.

Do końca tygodnia w ciągu dnia temperatura powietrza będzie dodatnia (przeważnie około 4 stopni, ale od piątku/soboty temperatura być może przekroczy 6-7 stopni. Nocami i rano możliwy jest jeszcze słaby mróz i jedynie w poniedziałek rano będzie on nieco silniejszy. 
Chmury będą się przeplatać ze słońcem, ale częściej te pierwsze będą dominować na niebie. Od wtorku czasami może popadać śnieg z deszczem (nie wykluczony śnieg) , a pod koniec tygodnia słaby deszcz lub mżawka.

W Europie wreszcie zacznie przeważać temperatura w normie, ale na północy i częściowo wschodzie będzie znacznie zimniej niż powinno być o tej porze roku (odcienie niebieskiego). Również w Polsce temperatura wróci do normy wieloletniej, a pod koniec tygodnia może ją nawet przekroczyć. 


Źródło mapy anomalii temperatury powietrza w dniach 4-12 marca 2018 r.: wxmaps org

Pages