Ostrzeżenie

* Piątek odczucie termiczne: komfort termiczny/łagodny chłód, po południu ciepło (Tmax późnym popołudniem) ** Około południa i po południu okresami zaświeci słońce ** Wiatr: po południu/wieczorem porywy do 35-40 km/h ** Ciśnienie atmosferyczne: w dzień wzrost ** Warunki biometeorologiczne: początkowo niekorzystne, ale w drugiej części dnia stopniowa poprawa ** Noc z pt/so będzie pochmurna z okresami słabym deszczem lub mżawką i komfortowa pod względem termicznym *


Prognoza pogodyPrognoza pogody

160160

160160

160160

aplikacja mobilnaaplikacja mobilna

Sumy opadów atmosferycznych w dniach 13-20 czerwca 2017 r.

W omawianym okresie najbardziej obfite opady pojawiły się na południowym-wschodzie i północnym-zachodzie - miejscami spadło tam ponad 40 mm wody. Sumy dobowe przekraczały 30 mm - na stacji Dolina Pięciu Stawów w ciągu jednej doby spadły 74 mm wody. 
W Toruniu suma opadów wyniosła około 9 mm.
Pamiętajmy, że opad rzędu 1 mm odpowiada 1 litrowi wody na metr kwadratowy.

Źródło mapy: Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Warszawie (IMGW - Państwowy Instytut Badawczy)

O pogodzie na najbliższy tydzień - kontynuacja typowo polskiego zmiennego lata...

W rozpoczynającym się tygodniu ponownie dość często będą się zmieniać masy powietrza. Najcieplejszy będzie początek tygodnia - zwłaszcza w poniedziałek może być gorąco, a we wtorek bardzo ciepło. Tego drugiego dnia będzie jednak z północnego-zachodu wędrował chłodny front atmosferyczny, a więc około południa i po południu może nam on przynieść przelotny deszcz lub burzę (uaktywni się on najbardziej nad centralną Polską już po przejściu nad okolicami Torunia, a więc najsilniejsze i najgroźniejsze zjawiska powinny nas ominąć).

Za wspomnianym frontem z północnego-zachodu będzie podążać wyraźnie chłodniejsze powietrze polarno-morskie, które najbardziej odczujemy w środę i w mniejszym stopniu w czwartek - będziemy wówczas na pograniczu chłodu i komfortu termicznego. Dodatkowo w środę powieje nieco silniejszy i dość chłodny wiatr.

W kolejnych dniach ponownie powinno być cieplej, ale granicy gorąca, a tym bardziej upału raczej nie przekroczymy - będzie na ogół ciepło. Na gorąco/upał mogą w tym czasie liczyć mieszkańcy południowej Polski,a chłód pozostanie na krańcach północnych naszego kraju. Około niedzieli ponownie nad całym krajem zacznie dominować chłodniejsze powietrze...

W poniedziałek, środę i czwartek szansa na przelotne opady będzie bardzo mała, ale od piątku przelotne opady i sporadyczne burze będą się lokalnie pojawiać.
W tym czasie, czyli około piątku i soboty na południu oraz częściowo w centrum Polski burze mogą być lokalnie bardzo groźne z ulewnym deszczem, gradem i bardzo silnym wiatrem - te najgroźniejsze zjawiska prawdopodobnie powinny jednak ominąć okolice Torunia.

W rozpoczynającym się tygodniu nadal w wielu regionach Europy będzie cieplej niż powinno być o tej porze roku (odcienie czerwieni) - najsilniejszy upał w dalszym ciągu będzie męczył południowo-zachodnią część naszego kontynentu - patrz mapa poniżej.
Temperatura poniżej normy utrzyma się w krajach na wschód od Polski (odcienie niebieskiego).

Źródło mapy: wxmaps org

Sytuacja hydrologiczna w Polsce oraz stan wody Wisły na wodowskazie w Toruniu i na Drwęcy (wodowskaz w Elgiszewie) w dniu 17 czerwca 2017 r.

Na rzekach w Polsce dominuje stan niski, lokalnie średni (kolor czarny/niebieski). W Toruniu mamy obecnie stabilny stan wody górnej niskiej (192 cm) - dla porównania stan alarmowy wynosi 650 cm, a ostrzegawczy 530 cm. Przepływ wody wynosi obecnie 530 metrów sześciennych na sekundę, a średni (normalny) przepływ to ponad 950 metrów sześciennych na sekundę. W najbliższych dniach okresami stan wody będzie się nieznacznie obniżał.
Temperatura wody w Wiśle utrzymuje się na poziomie około 20 stopni.
Stan wody na rzece Drwęcy utrzymuje się w strefie wody niskiej - w Elgiszewie 61 cm i jest w miarę stabilny. Stan alarmowy dla Elgiszewa wynosi 230 cm, a ostrzegawczy 200 cm.

Źródło: Monitor IMGW-PIB

Burze w dniu 16 czerwca 2017 r.

W piątek po południu z zachodu na wschód przemieszczały się dwie burze, ale ta pierwsza ominęła Toruń od południa. Druga przyniosła wyładowania głównie po lewej stronie Wisły - wyładowania oznaczono bordowymi punktami.

Źródło map: Burzowo info

Sumy opadów atmosferycznych w dniach 6 - 13 czerwca 2017 r.

W omawianym okresie na przeważającym obszarze Polski pojawiły się znaczne sumy opadów i tylko wschodnia oraz południowo-wschodnia część kraju (poza Bieszczadami) zanotowała niewielkie opady. Miejscami spadło ponad 60 mm wody, a sumy dobowe przekraczały 50 mm - na stacji w Poddębicach (Łódzkie) spadły w ciągu jednej doby 63 mm wody. 
W Toruniu suma opadów wyniosła około 19 mm. Pamiętajmy, że opad rzędu 1 mm odpowiada 1 litrowi wody na metr kwadratowy.

Źródło mapy: Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Warszawie (IMGW - Państwowy Instytut Badawczy)

Pages