Ostrzeżenie

* AKTUALNA SYTUACJA: w najbliższym czasie tylko czasami popada deszcz ** Noc z nd/pn będzie okresami pogodna, mglista i wyraźnie chłodna ** Poniedziałek odczucie termiczne: chłód, na początku dnia bardzo chłodno ** Ciśnienie atmosferyczne: w dzień coraz wyraźniejszy wzrost ** Warunki biometeorologiczne: niekorzystne, ale w ciągu dnia poprawa do obojętnych *


Prognoza pogodyPrognoza pogody

160160

160160

160160

aplikacja mobilnaaplikacja mobilna

O pogodzie na najbliższy tydzień - wilgotna i dość chłodna jesień, ale zimy zupełnie nie widać.

Przez większą część rozpoczynającego się tygodnia napływać będzie dość chłodne i wilgotne powietrze, a to oznacza przewagę dni pochmurnych i okresami może popadać deszcz. 
Temperatura maksymalna będzie wzrastać do około 12 stopni (głównie w poniedziałek i czwartek), ale w pozostałych dniach może osiągać 8-10 stopni - przeważać będzie odczucie chłodu.

Noce na ogół będą bardzo chłodne, ale prawdopodobnie przymrozki nas ominą (wystąpią zwłaszcza na wschodzie Polski) - lokalnie możliwe są zamglenia.

W rozpoczynającym się tygodniu w wielu regionach Europy będzie nieco cieplej niż normalnie o tej porze roku (na poniższej mapie odcienie czerwieni) - miejscami zwłaszcza na wschodzie i północy naszego kontynentu temperatura może się utrzymywać nieco poniżej normy termicznej.

W Polsce średnia temperatura tygodnia będzie się utrzymywać nieco powyżej normy (największe odchylenie na "plus" będzie na południowym-zachodzie).


.
Źródło mapy anomalii temperatury powietrza w dniach 22-30 października 2017 r.: wxmaps org

Sumy opadów atmosferycznych w dniach 10-17 października 2017 r.

W analizowanym okresie największe sumy opadów mieliśmy na północy i północnym-wschodzie - spadło przeważnie ponad 20 mm wody. Suma dobowa na niektórych stacjach przekraczała 10 mm. W Toruniu opady były mniej obfite i wyniosły w analizowanym okresie około 11 mm wody. 
Pamiętajmy, że opad rzędu 1 mm odpowiada 1 litrowi wody na metr kwadratowy.

Źródło mapy: Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Warszawie (IMGW - Państwowy Instytut Badawczy)

Wysoka temperatura powietrza

We wtorek temperatura powietrza na południowym-zachodzie miejscami przekroczyła rekordowe jak na drugą połowę października 25 stopni! Można więc ten dzień zaliczyć do gorących. 
W naszym regionie również mogliśmy się cieszyć wysoką temperaturą powietrza (20-21 stopni), a w poniedziałek mieliśmy w Toruniu temperaturę rzędu 21,5 stopnia - w kolejnych dniach będzie ona już nieco niższa, ale i tak stosunkowo wysoka jak na październik.

O pogodzie na najbliższy tydzień - tzw. babie lato i dopiero pod koniec tygodnia pogoda zacznie się pogarszać...

Przez większą część rozpoczynającego się tygodnia będzie do nas napływać ciepła masa powietrza z południa i południowego-zachodu. Zwłaszcza w poniedziałek i wtorek popołudniami temperatura powietrza może wzrosnąć do około 20 stopni (ciepło), a od środy do piątku może być tylko nieco niższa (około 17 stopni). Od soboty prawdopodobnie spadnie poniżej 15 stopni. Noce na ogół łagodnie chłodne i bez przymrozków. W Polsce południowo-zachodniej temperatura może wzrastać do 24-25 stopni!

Do czwartku/piątku opadów nie musimy się obawiać, a co więcej często zaświeci słońce, chociaż okresami zwłaszcza nocami i na początku dnia mogą się pojawiać chmury piętra niskiego i zamglenia. Dopiero od nocy z piątku na sobotę wzrośnie ryzyko opadów i takich możemy się czasami spodziewać w przyszłą sobotę oraz niedzielę.

W rozpoczynającym się tygodniu praktycznie w całej Europie będzie znacznie cieplej niż normalnie o tej porze roku (na poniższej mapie odcienie czerwieni).
Największe odchylenie temperatury na "plus" będzie w Europie Środkowej i na południowym-wschodzie. 
W Polsce średnia temperatura tygodnia będzie się utrzymywać nawet 7 stopni powyżej normy termicznej.


.
Źródło mapy anomalii temperatury powietrza w dniach 15-23 października 2017 r.: wxmaps org

Huragan Ophelia

Do Irlandii zbliża się Huragan Ophelia, który może spowodować zwłaszcza w południowej/południowo-zachodniej części tego kraju bardzo silne porywy wiatru (przekraczające 130-140 km/h) - przemieszczając się będzie już jednak tylko "sztormem tropikalnym" lub ex-huraganem. 
Następnie jako niż umiarkowanych szerokości geograficznych przemieści się nad Morze Norweskie i Norwegię, stopniowo zanikając - poniżej grafika prezentująca prognozowaną przez National Hurricane Center trasę huraganu.

Wbrew niektórym medialnym spekulacjom, podobnym do tych z zimą stulecia, Huragan Ophelia zupełnie NIE zagraża Polsce, a może się jedynie pośrednio przyczynić do napływu ciepłego powietrza w pierwszej połowie przyszłego tygodnia. 
Pod koniec tygodnia inne niże znad północnej Europy mogą nam przynieść pogorszenie pogody...

 

 

Pages